sobota, 7 kwietnia 2012

WESOŁYCH ŚWIĄT


                    ALLELUJA!!!

WSZYSTKIM, KTÓRZY GOSZCZĄ NA MOIM BLOGU
ŻYCZĘ WESOŁYCH, SPOKOJNYCH ŚWIĄT ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO,
RODZINNEJ ATMOSFERY PRZY ŚWIĄTECZNYM STOLE,
OBFITOŚCI WSZELKICH  ŁASK, OD TEGO, KTÓRY PRZEZWYCIĘŻYŁ ŚMIERĆ.

wtorek, 13 marca 2012

Nadchodzi Wielkanoc

Coraz bliżej wiosna...
Świergot ptaków, delikatna zieleń pączków i Wielkanoc.
Wykorzystując każdą wolną chwilę, zabieram się do szykowania wielkanocnych dekoracji...



poniedziałek, 20 lutego 2012

Dekoracje wielkanocne – ich zrobienie jeszcze nigdy nie było tak... zdrowe!

Autorem artykułu jest Okazje


Przygotowania do Wielkanocy jako świetny sposób dbania o dobrą formę? Oczywiście! I nie chodzi tu tylko o porządki. Przygotuj z rodziną ozdoby wielkanocne na świąteczny stół, wyżyj się artystycznie i odpocznij od ciągłej pracy. W dobie komputeryzacji, pracoholizmu i pogoni za sukcesem coraz częściej zapomina się o aktywności poza firmą, z dala od komputera. Wielkanoc jednak sprzyja takim ucieczkom. Chwilowy odpoczynek od laptopa i pracy dobrze nam zrobi. Przy okazji możemy się zrelaksować, nauczyć czegoś pożytecznego bądź po prostu w ciekawy sposób spędzić trochę czasu. W związku z tym, że Wielkanoc tuż tuż, można wykorzystać tę okazję do aktywności plastycznych. Nie od dziś wiadomo bowiem, że czynności manualne rozwijają ludzką percepcję. Nawet jeśli nie masz bogato rozwiniętych zdolności plastycznych, nie zniechęcaj się. Nie wszystkie dekoracje wielkanocne muszą być doskonałe! Co jeszcze możesz zrobić? Zaproś do wspólnej zabawy rodzinę, znajomych, bliskich sąsiadów. Oni też z pewnością będą przygotowywać jakieś ozdoby wielkanocne. A po co siedzieć w pojedynkę nad wyzwaniem, skoro można się z nim zmierzyć wspólnie, wspierając się wzajemnie?

Wielkanoc i zajączki, kurczaczki, wydmuszki...


Ozdoby wielkanocne to nie tylko ładne, wyprane firanki, bieżnik na stół z motywem świątecznym czy pięknie udekorowana baba wielkanocna. Choć tę ostatnią łasuchy z pewnością chętnie zamieniłyby za ich ręcznie wykonane dekoracje wielkanocne, to nie tędy droga. Nie mamy się wymieniać, lecz wspólnie dążyć do celu! Wielkanoc to czas jednoczenia, przezwyciężania i znoszenia barier. Może warto spróbować ugasić odwieczne waśnie między sąsiadami, porozmawiać, zaprosić do wspólnego malowania pisanek. No właśnie! Czy dekoracje wielkanocne to tylko pisanki? Ależ nie! Spróbujmy uwolnić się od stereotypów. To pozwoli nam przełamać wiele barier – nie tylko na Wielkanoc, ale też przez całe życie. Jeśli spojrzymy na to z odpowiedniej strony dekoracje wielkanocne mogą być naprawdę ciekawe! A ich wytwór pasjonujący! Jest na to mnóstwo poradników. Setki kartek zapisanych tekstem, zadrukowanych zdjęciami. Jak robić ozdoby wielkanocne? Z jakiego materiału stworzyć najlepsze dekoracje wielkanocne? Postarajmy się tym razem porwać własnej wyobraźni. Niech nasze dzieła będą wyłącznie naszego autorstwa – od pomysłu aż po realizację. Jeśli uda nam się stworzyć coś, co będzie się nadawało na dekoracje wielkanocne, które można eksponować np. na stole, własną satysfakcję i wyrazy uznania oraz podziwu od gości mamy zapewnione. Oczywiście, ucieczka od stereotypów musi być tylko częściowa. Aby ozdoby wielkanocne były zgodne z okazją, której towarzyszą, trzeba kierować się utartą symboliką. I tak: wśród najczęściej pojawiających się atrybutów na Wielkanoc wymienić można świąteczne zające (najlepiej z palemką lub bazią), kurczaki, baranki, żonkile oraz wszelkie roślinki, które budzą się do życia właśnie podczas tych dni, pisanki oraz inne elementy związane z jajkami.

Ozdoby wielkanocne – kilka pomysłów na...

Jeśli nie znajdziemy pomysłu we własnej głowie, poszukajmy inspiracji. To, że przejrzymy inne realizacje, nie znaczy, że nasz pomysł będzie wtórny. To tylko kwestia sugestii, sprawdzenia jakie formy warto wykorzystać, a od jakich trzymać się z daleka. Dekoracje wielkanocne można wytwarzać znanymi technikami, takimi, jak szydełkowanie, malowanie, wydzieranie i wycinanie, formowanie masy itp. Dobrym sposobem jest wyrobienie masy solnej i ukształtowanie z niej baranka bądź innego świątecznego zwierzaka. Ozdoby wielkanocne nie muszą wykorzystywać tylko jednego materiału bądź być całkowicie niezależne. Spróbujmy powyszywać na poszewkach poduch jakieś świąteczne wzory. Kwiaty będą się nadawały idealnie. Nawet, gdy Wielkanoc minie, dekoracja ta nie straci na wartości i będzie mogła zdobić wnętrza przez cały rok. Skorupki od jajek to też bardzo wdzięczny materiał na ozdoby wielkanocne. Można je wykorzystywać do tworzenia wiszących elementów na gałązkach w wazonie, a także innych misternych konstrukcji. Skorupki mogą stać się nawet alternatywną doniczką dla żonkila bądź rzeżuchy czy szczypiorku. Pomysły rodzą się same. Zatem... do dzieła! --- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

czwartek, 16 lutego 2012

Krótki kurs jak stworzyć trójwymiarowy efekt decoupage?

Autorem artykułu jest Dorota Perska


W tym krótkim artykule dowiesz się w jaki sposób wykorzystać proste materiały i swoje umiejętności aby stworzyć decoupage 3D. Nie jest to takie trudne, jak może się wydawać, a z efektów swojej pracy będziesz na pewno zadowolony.

W ostatnich latach decoupage staje się coraz bardziej popularny. Już praktycznie każda osoba potrafi przyklejać papierowe serwetki na proste powierzchnie. Niezależnie od wieku wiele zwykłych ludzi, którzy nie skończyli szkół plastycznych wie w jaki sposób posłużyć się klejem do decoupage, lakierem, jak przykleić serwetki, a nawet papier ryżowy do drewna, świeczki, ale za każdym razem otrzymuje się ten sam efekt – całkiem płaski, dwuwymiarowy. Ale w jaki sposób zrobić trójwymiarowy efekt? Tym zagadnieniem zajmę się w dalszej części.

Decoupage 3D można otrzymać w stosunkowo prosty sposób. Wystarczą standardowe materiały, które są używane do zwykłego dwuwymiarowego decoupage na powierzchni np. drewnianej, czyli potrzebne są nam serwetki, klej decoupage i lakier do drewna lub do decoupage. Jeżeli nie będziemy malować farbą wybranej powierzchni możemy pominąć czas potrzebny na przygotowanie farby i na pokrycie drewna wybranym kolorem. Dodatkowo potrzebujemy specjalnej masy: Plastic art light, którą można zakupić w każdym sklepie dla plastyków. Jest to bardzo lekka masa plastyczna, łatwo przyklejająca się do różnych powierzchni. To właśnie dzięki niej otrzymamy ciekawe wypukłości.

Sposób powstawania naszego wypukłego dzieła, jest bardzo podobny do zwykłego decoupage z tym, że należy przygotować podwójną ilość motywu, który ma stać się trójwymiarowy. Na przyklejoną już w odpowiednim miejscu, płaską serwetkę wystarczy nanieść dany kształt ulepiony z masy plastycznej, przyklejając go klejem decoupage. Nie musimy lepić dużego fragmentu serwetki. Najlepiej jest, gdy ulepimy niewielki fragment, np. gdy wzorem jest kwiat to wystarczy ulepić z masy kilka jego płatków. Efekt będzie niesamowity, a lepiąc cały kwiat i przyklejając go na wybraną powierzchnię na której znajduje się już serwetka nie otrzymamy tak pięknego trójwymiarowego efektu. Gdy już przykleiliśmy masę można chwilkę poczekać, aż ona wyschnie, albo od razu przykleić na nią kopię serwetki znajdującej się pod masą. Na sam koniec możemy wszystko polakierować i gotowe. W ten sposób otrzymaliśmy interesujące wypukłości i bardzo krótkim czasie.

Sam decoupage nie kończy się na tworzeniu trójwymiarowych efektów na wszystkich możliwych powierzchniach. Mając trochę swojej własnej inwencji twórczej możemy bawić się serwetkami i sporządzać niepowtarzalne dzieła w jeszcze bardziej wyrafinowany sposób.

---

Prezenty na gwiazdkę i porady decoupage uzyskasz na stronie decoprezent.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak zabezpieczyć serwetkę w decoupage?

Autorem artykułu jest Dorota Perska


Decoupage daje mnóstwo możliwości dekorowania przedmiotów. Możemy za pomocą tej znanej od wieków techniki zdobić rzeczy codziennego użytku, jak i przedmioty wyłącznie dekoracyjne. Jednak jak je odpowiednio zabezpieczyć, aby nie zepsuły się z biegiem czasu? O tym napisze w dalszej części artykułu.

Technikę decoupage człowiek odkrył już dawno temu, zdobiąc różnego rodzaju przedmioty, przyklejając papierowe wzory na wszystkich rodzajach powierzchni, tworząc tym samym wspaniałe prezenty dla bliskich, jak i zdobiąc własny dom. Decoupage umożliwia dekorowanie drewnianych przedmiotów, szklanych, wiklinowych, plastikowych, a nawet świec. Przyklejając papierowe serwetki często zapominamy o potrzebie ich zabezpieczenia po skończonej pracy. A przecież z upływem tygodni, miesięcy, czy lat nasze małe dzieła sztuki w dość łatwy sposób mogą się zepsuć, stracić właściwą formę, czy też odbarwić się w wyniku działania promieni słonecznych. Tak więc pamiętajmy o polakierowaniu każdej rzeczy, aby swoim blaskiem i urokiem cieszyła się przez długie lata.

Jaki lakier wybrać?

To jaki lakier wybierzemy głównie zależy od nas samych. W sklepach jest wiele dostępnych specjalnych lakierów do decoupage. W większości są oczywiście dużo droższe niż zwyczajne lakiery do różnych materiałów, a nie zawsze pozwalają nam ochronić powierzchnię przedmiotu. Dotychzas spotkałam się z częścią lakierów, których jak sądzę nawet nie powinno się nazywać lakierami. Powód jest prosty - są wodorozcieńczalne. Bez najmniejszego sensu jest starać się chronić delikatne serwetki substancją rozpuszczającą się pod wpływem wody. Dlatego też polecam stosowanie zwyczajnych lakierów do drewna, które możemy znaleźć w każdym sklepie. Możemy je również zastosować nie tylko do drewna, ale również plastiku, szkła, porcelany.

Lakier tradycyjny, czy w spraju?

Często zastanawiamy się, który z dostępnych lakierów wybrać, czy zwykły nakładany za pomocą pędzla, czy może w aerozolu. W wyborze może pomóc nam również powierzchnia, którą chcemy pokryć. Przy płaskich, drewnianych przedmiotach możemy wybrać tradycyjny lakier, a przy nieregularnych kształtach, owalnych, okrągłych możemy zastosować lakier w spraju. Jednak po co brudzić pędzel skoro lakier w aerozolu równie dobrze ochrania. Dodatkową jego zaletą jest krótki czas wysychania. To wyłącznie od nas zależy, z jakim najlepiej będzie nam się pracowało, wybierzmy najwygodniejszy sposób ochrony przedmiotów z decoupage.

---

Prezenty na gwiazdkę i porady decoupage uzyskasz na stronie decoprezent.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Stroiki wielkanocne niosą pełno radości

Autor artykułu: Okazje

Wszystkie dekoracje wielkanocne, w tym stroiki wielkanocne tworzą specyficzny charakter świąt. Stroiki wielkanocne nadają temu świętu bardzo rodzinny wymiar, podkreślają jego rangę. Stroiki wielkanocne przyozdobione zieloną rzeżuchą czy trawką, żółtymi kurczaczkami, nie tylko pięknie wyglądają, ale sprawiają wiele radości.

środa, 1 lutego 2012

Kolczyki zdobione metodą decoupage

Autor artykułu Sabina Stodolak

Świat mody to nie tylko odzież czy obuwie, ale też całe spectrum dodatków, które pasując do ubioru wzmacniają styl i klasę osoby. Podobnie jak na światowych wybiegach tworzy się trendy na nadchodzące sezony, biżuteria też ma Swoje okresy w trakcie których zmienia się upodobanie zarówno jeśli chodzi o formę jak i materiał z której jest wykonana.

czwartek, 26 stycznia 2012

Koronka w modzie

Autor artykułu Renata Świercz

Pierwsze koronki doszywane do kobiecych sukien pojawiły się XVI wieku. Świadczą o tym portrety dam weneckich pochodzące właśnie z tego okresu. Wiek XVII to koronkowa Francja a także Hiszpania i inne europejskie dwory. Koronki zdobiły suknie Pań, ale nosili je także żołnierze i duchowni.

W Polsce koronki stają się modne za czasów panowania Wazów. Strojono nimi kapelusze, kołnierze i mankiety. Koronkowe ozdoby posiadały spodnie a nawet buty.

Miłość do koronek czasem bywała bardzo kosztowna, a ich noszenie było uznawane za przejaw bogactwa. Często koronkowy dodatek do ubrania, w postaci na przykład żabotu, stanowił równowartość całej wsi. Zofia Denhoffowa, w zamian za koronkowe wspaniałości, oddała swój Pałac na Krakowskim Przedmieściu.

Słupki i oczka.

Dziś szydełkowanie i dzierganie wróciło do łask. Dla jednych to hobby dla innych moda. Do łask powróciły ręcznie robione swetry, czapki, szaliki, rękawiczki i inne dodatki. Modna jest także dziergana biżuteria- korale, broszki a nawet kolczyki.

Jeszcze kilka lat temu ktoś, kto nosił sweter nie był uznawany za osobę dobrze ubraną. Elegancko było mieć na sobie żakiet czy marynarkę, Swetry mogły być noszone co najwyżej jako “ocieplacz” w czasie zimy. Po latach okazało się, że sweter, zwłaszcza ręcznie robiony, może być także modnym i eleganckim ubiorem. Ręcznie robione swetry, bolerka czy poncza dają nam poczucie szczególnego komfortu i piękna. Dzięki domieszkom jedwabnych lub bawełnianych włókien zyskują wiotkość, połysk, delikatność.

Artykuł pochodzi z serwisu: www.artelis.pl

Naucz się władać szydełkiem.

Autorem artykułu jest Ewa Borkowska

Szydełkowanie jest techniką łatwą do opanowania, ponieważ wszystkie podstawowe oczka wykonuje się w ten sam sposób. Daje wiele satysfakcji i zadowolenia z wykonanych prac. Potrafiąc szydełkować można wykonać dla siebie lub innych ciekawe i niepowtarzalne rzeczy.
Niewiele jest technik rękodzielniczych, które można tak wielostronnie wykorzystać.
Sztuka ta, to wiele interesujących splotów i niezliczone możliwości zestawień.
Szydełkowanie uczy cierpliwości. Wspaniale wycisza i uspokaja. Umacnia poczucie własnej wartości i uodparnia na stres, na pewno każdy może posiąść tą sztukę.
Szydełkując doskonali się koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczy pamięć wzrokową. Jednocześnie usprawnia precyzyjne ruchy ręki, zmniejsza napięcie mięśni w obrębie dłoni, uczy precyzji i wyobraźni. Wyrabia kierunkowość wykonywanej pracy od lewej do prawej (praworęczni) strony oraz od prawej do lewej (leworęczni) strony, ćwiczy koncentrację uwagi. Szydełkowanie pobudza wyobraźnię poprzez samodzielne wymyślanie form. Kreuje poczucie estetyki w doborze barw, uczy planowania poszczególnych etapów pracy i celowości działania.
Nie potrzeba też wielkich umiejętności. Te przyjdą z czasem. Na początek wystarczy trochę wiedzy o oczkach, słupkach i półsłupkach. I już można zrobić prostą serwetkę.
Szydełkiem można zależnie od rodzaju przędzy zrobić delikatne koronki, ciepłe swetry, a także wiele dekoracyjnych drobiazgów.

poniedziałek, 23 stycznia 2012

Cena rękodzieła… czyli ile kosztuje unikat?

Autor artykułu inartis

Ech jak często słyszę, że rękodzieło jest drogie, że u chińczyka za te same pieniądze kupi się worek rozmaitości na każdy dzień innych. Nie, nie złości mnie to.

Rozumiem, że każdy grosz cenny, że w przeciętnym domu nie za bogato i choć serce by chciało to kieszeń nie pozwala i jakoś wytłumaczyć sobie trzeba, że nie można mieć, gdy w grę wchodzi być.Tylko jedna myśl dręczy mnie wtedy strasznie. Jak łatwo takim stwierdzeniem zdewaluować godzinę pracy człowieka, zlekceważyć oryginalne, niepowtarzalne piękno i jak łatwo zapomnieć o włożonych w projekt materiałach i talencie.

Zrobić samemu kolczyki

Autor artykułu pacman82

Kolczyki to element zdobiący kobiece uszy. Często wiele z kobiet widząc na wystawach sklepów przepiękne kolczyki pragnie wejść w ich posiadanie, jednakże pieniądze jakie trzeba za nie zapłacić często okazują się barierą nie do przeskoczenia.

Najlepsze Koraliki -28% www.korallo.pl/koraliki
Promocja -28% na wszystkie koraliki Wysyłka Gratis! Zobacz już teraz

Zatem co zrobić kiedy nie mamy odpowiedniej sumy pieniędzy aby kupić wymarzone kolczyki? Najłatwiej powiedzieć „Iść do pracy”, jednakże można samemu stworzyć kolczyki. Co prawda nie będą one warte tyle co te sklepowe, jednakże kolczyki zrobione własnoręcznie dla właścicielki będą miały sporą wartość i co ważniejsze będą oryginalne i jedyne w swoim rodzaju. Wszak nic tak nie cieszy jak kolczyki które wyróżniają się na tle innych, często identycznych, zrobionych na przysłowiowe „jedno kopyto”.
Aby rozpocząć przygodę z własnoręcznym wyrobem kolczyków należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów. Na początek powinniśmy zakupić koraliki. Będą one niezbędne do rozpoczęcia pracy. Koraliki możemy nabyć w sklepach hand made lub na aukcjach internetowych. Do tego musimy zakupić drut. Najbardziej optymalye będzie o grubości 0,8 mm oraz o długości 8 cm. Oczywiście te wymiary nie są zobowiązujące, inne dłuta też będą pomocne. Ostatnim elementem potrzebnym do zrobienia własnych kolczyków będą bigle czy zapięcia.
Jeżeli skompletujemy już niezbędne narzędzia i materiały możemy przystąpić do pracy. Jednakże osoby podchodzące od początku ambitnie do tematu mogą zaopatrzyć się również w szczypce oraz obcęgi. Pozwoli to na większą różnorodność w pracy nad swoimi kolczykami.
Samo wykonanie wygląda następująco: drut który posiadamy powinniśmy przeciąć w połowie czyli tak aby każdy odcinek miał po 4 cm. Następnie powinniśmy nagiąć po jednym z końców każdego odcinka, tak aby koraliki które będą nawleczone nie spadły nam. W momencie kiedy to zrobimy możemy nawlekać. Drugi koniec drucika musimy uformować w kółeczko, a wszystko to spiąć biglem. Niezwykle prosta kolej rzeczy, dzięki której mamy swoje własne pierwsze kolczyki. Oczywiście im nabierzemy więcej wprawy możemy improwizować i bawić się kolczykami, tak aby z czasem robić naprawdę przepiękne i profesjonalne kolczyki.
Wystarczy tylko zacząć i nie zniechęcać się pierwszymi niepowodzeniami. Takie kolczyki to nie tylko doskonały pomysł na dodanie sobie blasku ale również fantastyczny pomysł na urodzinowy prezent dla przyjaciółki czy w późniejszym stadium zaawansowania doskonały sposób na dodatkowy zarobek. Produkty hand made najlepszych artystów cieszą się niezwykłym powodzeniem.

Artykuł pochodzi z serwisu: www.artelis.pl

Jak wycenić biżuterię Handmade

Autor artykułu Sylwia Art

Jak wycenić Twoją biżuterię wykonaną ręcznie, aby mieć pewność, że będzie ona godziwym wynagrodzeniem za pracę, którą w nią włożyłaś, a ponadto cena ta będzie bardzo konkurencyjna.

Wycenienie biżuterii może stanowić nie mały problem, zwłaszcza jeśli jesteś początkującą sprzedawczynią swoich dzieł. Wszystko co musisz zrobić to wziąć pod uwagę kilka rzeczy.
Twoja cena musi uwzględniać cztery czynniki:
• Materiały,
• Twoje koszty pracy,
• Koszty ogólne.
Przykład
Dostałaś zamówienie na wykonanie dosyć skomplikowanych srebrnych kolczyków.
Materiały wyniosą ok. 20,00 zł
Czas wykonania ok. 30 min.
Koszty ogólne ok. 3,50 zł (prąd, opakowanie…)
Biorąc pod uwagę to, że chciałabyś zarabiać np. 25,00 zł/godz., a czas wykonania to 30 min. Prostym rachunkiem obliczamy, że koszty Twojej pracy za te kolczyki wyniosą: 12,50 zł.
Suma: 20,00 zł (materiały) + 12,50 zł (Twoja praca) + 3,50 zł (koszty ogólne)=36,00 zł
Takim sposobem ręcznie robione kolczyki zostały uczciwie wycenione ?
Pamiętaj! Niezależnie od tego czy traktujesz swoje zainteresowanie biżuterią jako hobby czy jako źródło dochodu, masz prawo do uzyskania uczciwego wynagrodzenia za pracę, którą włożyłaś w wyprodukowanie swojego dzieła handmade, czyli ręcznie robiona biżuteria.
Sylwia_Art
Biżuteria robiona ręcznie

Artykuł pochodzi z serwisu: www.artelis.pl

Kartki inne niż wszystkie

            W ofercie handlowej jest wiele kartek na różne okazje: ślubne, urodzinowe, imieninowe, świąteczne. Znaleźć można także zaproszenia na chrzciny, komunię, ślub i wesele i jeszcze wiele innych.
Jednak samodzielnie wykonana kartka, już sama w sobie jest wartościowym prezentem
i z pewnością miłym elementem dekoracyjnym w pokoju. O atrakcyjności kartek w dużej mierze decyduje szeroka gama materiałów używanych do ich wykonania- im więcej zgromadzonych, tym więcej pomysłów na wykończenie swoich niepowtarzalnych kartek.